Banner Forum Image

Utveckling

Diskutera vanliga barnsjukdomar och barns utveckling

Utveckling

Inläggav Helena Owén » tis dec 14, 2010 18:21

Jag har en dotter som blir 9 månader den 18 december. Alice är en jätteglad tjej och verkar njuta av livet. Dock har hon inte lärt sig stå med stöd än och inte krypa. Hon ligger på golvet men hon tar sig inte framåt, hon försöker men blir så arg så hon ger upp. Hon har den senaste veckan börja "gå" när jag håller i henne och hon sitter jättestadigt och när man tar tag i hennes händer så ställer hon sig upp. Men jag är lite orolig över att hon är så sen och inte har kommit igång med krypandet än.
Någon som har tips på hur man kan träna mer så hon kommer igång?
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie.com/tM8Bp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>
Helena Owén
Kan inte slita sig från vimedbarn.se
Kan inte slita sig från vimedbarn.se
 
Inlägg: 60
Blev medlem: mån dec 22, 2008 18:17

Re: Utveckling

Inläggav Strumpan » tis dec 14, 2010 19:12

Det bästa tipset jag har är att låta dom bli lite förbannade.
Med Isabelle kämpade och lockade jag men jag tog upp henne så fort hon blev ledsen och hon började krypa när hon var 9½ månad (men hon ålade iof hyfsat bra innan dess).
Josefine har ju av naturliga orsaker fått stå ut med att skrika mycket mer än storasyster och jag har märkt att hon har lärt sig som mest när hon är som mest förbannad. Nu menar jag såklart inte att man ska låta sina ungar skrika och "plågas" men man kanske kan låta dom försöka lite själva, någon minut extra eller så, innan man tar upp och tröstar. Mycket pepp och beröm är ju bra också ;) .

För övrigt tycker jag inte att din lilla tjej är så sen av sig, hon lär sig säkert annat först innan hon går på det "stora".
Isabelle 080725
Josefine 100330
Användarvisningsbild
Strumpan
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 2731
Blev medlem: tis jul 29, 2008 16:26
Ort: Vallentuna

Re: Utveckling

Inläggav shoegal » ons dec 15, 2010 23:00

Tycker Strumpan ger mycket kloka råd :) Vi uppmuntrade Elis genom att lägga saker han tyckte väldigt mycket om precis utom räckhåll och då stånkade han sig framåt för att han så gärna ville ha dem :) Kan hon åla? Elis ålade rätt länge innan han började krypa på knäna.

Det är ju så stora skillnader på barn, man ska inte stirra sig blind på vad de "borde" kunna. Tex så har min lillebror en son som är åtta veckor yngre än min Elis, och han började försöka gå när han var 9 månader medan Elis var 14,5 månad innan han ens tog sitt första steg! Då kändes det som om Elis var hästmil efter, men idag när de är 3 år märks det inte att kusinen var tidigare för de springer, hoppar och går precis lika bra :) Vissa barn är försiktigare än andra. Elis har alltid varit försiktigt, tex som med gåendet, men i utbyte har han bara trillat och slagit sig ordentligt en gång, till skillnad från kusinen.
Bild
shoegal
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 6785
Blev medlem: mån apr 09, 2007 18:13
Ort: Stockholm

Re: Utveckling

Inläggav marimo » ons dec 15, 2010 23:31

Min Elsa blev 9 månader den 12/12. Hon kan inte heller krypa ännu, lägger man något framför henne för att försöka få henne att krypa brukar hon rulla istället! Hon rullar omkring här och är riktigt snabb på det men är inte alls intresserad av att krypa. Hon kan nästan stå med stöd från möbler men det är väldigt vingligt ännu. Sitter jättebra men hon sätter sig inte själv från liggande och ställer sig inte upp om man tar tag i hennes händer.
Men jag är inte orolig och tror inte du heller behöver vara det. Det kommer när dom känner sig redo. Min mamma sa att jag var likadan när jag var i den åldern. Så vi fortsätter träna (locka henne med saker) och plötsligt kommer det att fungera!
Bild

Bild
Användarvisningsbild
marimo
Har vimedbarn.se som startsida
Har vimedbarn.se som startsida
 
Inlägg: 120
Blev medlem: tor aug 12, 2010 09:04

Re: Utveckling

Inläggav fru Wahlström » tor dec 16, 2010 11:51

Håller med om alla de bra tipsen som du fått hittills. Men jag tycker inte du ska oroa dig, hon känns inte alls sen tycker jag.
Min Henry tex, han var nog nio månader när han började stå med stöd, och var även nio månader när han började krypa. Då hade han iofs ålat ett tag innan dess, men just krypningen kom senare. En kompis till Henry började inte krypa förrän tio månader och hade inte ålat eller liknande innan. Han gick vid ett års ålder precis som min Henry, vilket ju är helt normalt.
Sen är det ju helt vad barnen själva är intresserade av och alla barn är olika. Man måste bara försöka att inte jämföra. För det andra barn gör tidigt gör andra senare och vice versa. Alice kanske är jättetidig med att börja prata istället, det är ju sånt som tiden får utvisa! :) Men oroa dig inte!! :) kramar
Användarvisningsbild
fru Wahlström
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 2745
Blev medlem: tis nov 04, 2008 13:09

Re: Utveckling

Inläggav Helena Owén » tor dec 16, 2010 22:26

Tack för tipsen! Jag är inte orolig på det sättet men man funderar ju lite. Hon försöker sätta sig upp när hon ligger på rygg och blir jättearg när man ska byta blöja då hon ska sitta upp hela tiden. Visst utvecklas varje barn helt olika men tyvärr så jämför man.
Jag tror med att Alice kommer vara tidig med något annat, hon älskar tex att sitta och dansa :)
Hon är ganska så försiktg av sig då jag tror att hon är rädd för att ramla men nu när hon sitter brevid mig i soffan så tar hon tag i min arm och drar sig mot mig så det är något p G i alla fall.
Tack för tipsen och vi ska fortsätta träna :)
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie.com/tM8Bp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>
Helena Owén
Kan inte slita sig från vimedbarn.se
Kan inte slita sig från vimedbarn.se
 
Inlägg: 60
Blev medlem: mån dec 22, 2008 18:17

Re: Utveckling

Inläggav MinisMamma » tor dec 16, 2010 22:27

Noel var totalt ointresserad av att krypa och stå. Han var så nöjd med att sitta med sina leksaker :) Jätte skönt tyckte jag på sommaren när dom andra mammorna fick vakta sina barn och jag satt på en stol och drack kaffe och tittade när Noel lekte under parasollen. Inte behövde jag oroa mig för att han var för mycket i solen heller :)

Så han gjorde nåt halvdant försök till att krypa med Gollum stil när han var 10mån och bestämde sig för att hoppa över det för att börja gå och klättra när han var 11 månader.

Grymt bra balans lyckades han med att få på kuppen :)
BildBild

BildBildBildBild

Bild Bild
Användarvisningsbild
MinisMamma
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 3240
Blev medlem: ons apr 02, 2008 22:01
Ort: Göteborg

Re: Utveckling

Inläggav Redhotwera » tor dec 16, 2010 22:56

Det är ju jätteolika och ditt barn är ju ännu inte "sen", så det är ju bra att du inte oroar dig för det ska du absolut inte göra!
En kompis till Edwin både kröp och gick flera månader efter Edwin men hon var så nöjd med att sitta där och påta med grejerna hon hade framför sig, så jag tror inte att hon kände nåt starkt behov av att flytta på sig. Lite bekväm också kanske :wink: :D Idag går, springer och hoppar hon!
Bild

Bild
Användarvisningsbild
Redhotwera
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 4547
Blev medlem: lör feb 16, 2008 19:44
Ort: Ale



Återgå till Barns hälsa & utveckling