Banner Forum Image

Pumpa ur...

Frågor om amning/amningsproblem & flaskmatning

Pumpa ur...

Inläggav HelenaHbg » sön maj 16, 2010 14:45

Om jag vill pumpa ur mjölk (mest för att jag är nyfiken på hur mycket det kommer) när ska jag göra detta. Efter hon ammat ett bröst eller hur gör man, vill ju det ska finns mjölk när hon vill ha från brösten. Hur snabbt bildas ny mjölk?
Bild
Bild
HelenaHbg
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 460
Blev medlem: ons mar 26, 2008 12:36
Ort: Helsingborg

Re: Pumpa ur...

Inläggav Nelia » sön maj 16, 2010 14:56

När jag testade att pumpa brukar jag pumpa ur båda brösten efter Joel hade ätit. Ju mer du pumpar desto mer producerar du, så jag skulle inte oroa mig för att mjölken tar slut.
Bild
Bild
Användarvisningsbild
Nelia
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 6241
Blev medlem: mån apr 09, 2007 21:26
Ort: Göteborg

Re: Pumpa ur...

Inläggav HelenaHbg » sön maj 16, 2010 15:28

Okej, ja jag ska väl testa det kanske för jag vill ju hon ska äta från mig och inte från flaskan.
Ska bara köpa en pump nu oxå :)
Bild
Bild
HelenaHbg
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 460
Blev medlem: ons mar 26, 2008 12:36
Ort: Helsingborg

Re: Pumpa ur...

Inläggav Maiyah » sön maj 16, 2010 20:18

Det går inte att säga hur mycket mjölk man har genom att pumpa ur, pumpen är inte som barnet, mycket mindre effektiv. Jag har ibland kunnat pumpa 20 cl och ibland 2 dl på samma tid..men mina barn har varit nöjda hela tiden. Ibland har det inte gått att pumpa alls..

Med mitt andra barn pumpade jag dock mycket och då kom det ju också mer och mer mjölk. Det var för att jag gav bort mjölk till en cancersjuk flicka. Då pumpade jag after att hon ätit sista gången på kvällen, samt att jag pumpade på ett bröst när hon åt på det andra, det var det bästa sättet att få ut mycket mjölk med pumpen, när hon åt samtidigt. När jag bara pumpade själv så fick jag inte alls lika mycket och det tog mycket längre tid..
BildBild

BildBild
Maiyah
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 1146
Blev medlem: lör mar 24, 2007 16:36

Re: Pumpa ur...

Inläggav Taweret » sön maj 16, 2010 20:31

Som de andra har sagt pumpa efter att hon har ätit så vet du att hon är nöjd. Jag har dock aldrig lyckats pumpa upp produktionen så det är ingen garanti att du får mer mjölk för att du pumpar men det är vanligast att det blir så.
Bild

Bild
Taweret
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 3674
Blev medlem: fre apr 04, 2008 17:44

Re: Pumpa ur...

Inläggav sprallos » mån maj 17, 2010 07:17

Ju mer mjölk som försvinner desto mer produceras. Pumpar du samtidigt som du amma brukar det komma mest. Det kroppen tror är att du har tvillingar och anpassar produktionen efter det.

Jag har personligen inte pumpat alls, ja om det nu inte behövts pga smärta. Men annars lät jag amningen vara ifred, ville inte att det skulle produceras mer än det redan gjorde...var ju iofs kom kossan Rosa..:-)
sprallos
 

Re: Pumpa ur...

Inläggav HelenaHbg » mån maj 17, 2010 12:22

Okej, ja jag får se hur det går här. Hon får ju ibland mjölken sprutad på sig i huvudet när det är dax att äta så mjölk e där ju :) Bara en nyfiken mamma...
Bild
Bild
HelenaHbg
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 460
Blev medlem: ons mar 26, 2008 12:36
Ort: Helsingborg



Återgå till Amning & Flaskmatning