Banner Forum Image

kudde

Diskutera barns sömnrutiner, sömnproblem och hur ni själva gör

kudde

Inläggav sara islam » mån maj 03, 2010 21:24

Hej när tycker ni att man ska börja med kudde, min son blir 1 år i veckan och idag la jag en vanlig kudde som jag har lagt under lakan tills min man åker till ikea tror ni det är farligt att ha en vanlig kudde en eller två näter, han ligger med huvudet på sidan så han kan andas.
kram sara
Bild[/url]url=http://daisypath.com]Bild
sara islam
Kan inte slita sig från vimedbarn.se
Kan inte slita sig från vimedbarn.se
 
Inlägg: 51
Blev medlem: sön jun 08, 2008 21:56
Ort: Nynäshamn

Re: kudde

Inläggav shoegal » mån maj 03, 2010 21:58

De kan väl börja ha kudde när de kan vända sig själva i sängen?
Bild
shoegal
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 6785
Blev medlem: mån apr 09, 2007 18:13
Ort: Stockholm

Re: kudde

Inläggav Fru S. » tis maj 04, 2010 06:54

Jag började med kudde tidigt, han hade det i vagnen från dag 1 och i sängen från han var kanske 4 månader.

Nemas problemas.
Bild
Bild
Fru S.
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 3217
Blev medlem: mån feb 18, 2008 05:36
Ort: Göteborg

Re: kudde

Inläggav hellokitty » tis maj 04, 2010 07:02

jag undrar tvärtom då :P när måste man börja med kudde? charlie hade de i vagnen men i sängen funkar de inte för han rör sig så otroligt mycket ibland ligger han med huvudet dör fötterna skall vara likssom så han kanske ligger på kudden en timme så.... han e 9 månader?
BildBild
BildBild
hellokitty
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 797
Blev medlem: sön maj 10, 2009 16:05
Ort: Göteborg

Re: kudde

Inläggav Trötta mamman » tis maj 04, 2010 07:32

Har alltid haft en liten kudde till Sebbe och när han kommer till oss ligger han på en vanligt kudde. Köpte en bebiskudde på Babyproffsen - som ettåring så ska det ju absolut inte vara några problem.
Bild

Bild

BildBildBildBildBildBildBildBildBild

BildBildBildBildBildBildBildBildBild
Trötta mamman
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 1052
Blev medlem: mån okt 20, 2008 16:11

Re: kudde

Inläggav Sinus » tis maj 04, 2010 21:05

Tror Lily var över året innan vi riktigt började med kudde, hon låg heller aldrig stilla och har än idag lika ofta fötterna på kudden :) men då började hon vara så stor att hon tyckte att det var lite kul att ha en kudde. Men som sagt, innan funkade det bra ändå.
Bild
Användarvisningsbild
Sinus
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 459
Blev medlem: tis feb 06, 2007 21:22
Ort: Umeå

Re: kudde

Inläggav Snigel » tis maj 04, 2010 22:09

Liams sjukgymnast (dit vi gick pga kort nackmuskel) förbannade de små platta kuddarna. Hon sa att det ska vara en "ordentlig" kudde som man kan lägga upp skuldrorna på också. (inte nödvändigtvis supermjuk med tanke på andning...men lite lagom). Liam har därför sovit på en lägre vuxenkudde sedan några månaders ålder.Och vid ett år kan dom ju vända sej både hit o dit så det borde väl inte vara någon risk då antar jag.
BildBild
BildBild
Snigel
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 1750
Blev medlem: tis okt 14, 2008 20:57
Ort: Stockholm



Återgå till Barn och sömn