Banner Forum Image

Jag orkar snart inte mer.

Diskutera vanliga barnsjukdomar och barns utveckling

Jag orkar snart inte mer.

Inläggav Therese1976 » sön mar 02, 2008 22:18

Linnea är min bonus dotter som är 7 år.
Jag har själv en dotter som är 10år och heter Helene.

Jag tycker mycket om barn och har vanligtvis ganska bra tålamod men nu orkar jag snart inte mera och det tär på familjen och är rädd att det kommer att sluta med att vi går skilda vägar om det fortsätter så här.

Linnea låter ingen,absolut ingen bestämma över henne.
Allt man säger är orättvist och dumt och fel.

Härom dagen såg det ut som följande.
Vi går upp klockan 06,45 ( 15-20min för sent)
Väcker barnen,det är dax att tvätta sig,klä sig, fixa håret och sedan äta frukost.
Jag går in i linneas rum för att hjälpa henne med klädvalet.
Det regnar ute och jag väljer ett par jeans och en tröja/top, vartpå hon får ett utbrott,blir jätte arg för att hon måste ha byxor, hon hade faktiskt tänkt att ha kjol idag( en tunn sommarkjol).
Jag berättar att kjol kan man ha vid bra väder,inte som idag.
Under ljudlig protest tar hon efter en lång stund på sig sina byxor ( då med långkalsonger under som hon själv tog fram).
Då kommer nästa protest,skärpet är inte bra och måste bytas ut och tröjar är för kort, skärpet får inte synas.
Dax för håret.
Kan själv!! Vill inte ha tillfrågan hjälp.
Går ut i köket och hjälper till med frukost så vi hör ett vrål och ordentliga bankanden i golvet.
ååååå mitt hår är såååå jobbigt,jag kan inte.
Dax att tvätta händerna innan frukost.
Linnea går in i badrummet och är ute lika snabbt.
Tvättade du händerna?
JA!
Med tvål?
ÅÅÅÅÅ jag måste alltid tvätta med tvål!!
(detta händer varje gång då det ska tvättas händer)

Frukost:
Te och smörgås serveras oftast och så även denna dag,
Jag tycker inte om dom smörgåsarna, jag vill inte ha pålägg.
Pappa,jag vill inte ha te jag vill ha MJÖLK!!

Å så va det tändernas tur.
Vi har eltandborste sedan ca 1 år tillbaka.
Linnea:Måste vi alltid borsta med el?
Ja !
Och ytterligare ett utbrott är ett faktum.

Kl 7,50 är det dax för att gå ner till skolan.
Jacka,mössa,vantar och skor ska på.
Men tro inte att det går smärtfritt,det ska gnällas att jackan är felfärg,vill ha klackskorna till skolan i regnet,mössan är borta och vantarna är det sand i.

Barnen är på väg till skolan och vi på väg till jobbet.

Barnen kommer hem ca kl 16,00 och då är det dax för Helene att göra läxa. och då är det hennes tur att sura och gnälla.
Jag är trött jag är hungrig, jag orkar inte , det är för mycket läxa.mm mm mm mm.
Kan ta upp till 2 timmar med läxan och då är tålamodet ganska lågt.

Bolibompa börjar och är inte läxan klar då så blir det bara ännu värre, och läxan är bara att lämna för idag och fortsätta i morgon.

Middagen är klar och föruton flams,skratt och larv så brukar det funka någotsånär utan gnäll.

Kvällen går det kan pipas om allt från gnabb mellan barnen till vart ska pappa gå(ska tex bara slänga sopor).

Kl 20,00 så ska det vara släckt i rummen och dax att sova.
Så är dock aldrig fallet.
Har ni kissat,borstat täder,druckit mm mm ?
Ja då allt e fixat och klart.
efter ca 5 min
- jag kan inte sova
- jag är hungrig/törstig
- måste bara berätta en sak.
-vad tittar ni på på tvn?
Ja listan kan bli lång.

Är det någon som känner igen sig ?
Är glad för alla små och stora tips vi kan få för att underlätta vardagen.
Är snart på väg åt skilda håll om vi inte får bukt på problemet.
Snälla hjälp oss.

Kramar
Trött mamma/bonus mamma.
Therese1976
Nykomling
Nykomling
 
Inlägg: 1
Blev medlem: sön mar 02, 2008 21:13
Ort: Haninge

Inläggav shoegal » sön mar 02, 2008 23:34

Har tyvärr inga kloka råd att ge, men vill skicka dig en styrkekram!
Bild
shoegal
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 6785
Blev medlem: mån apr 09, 2007 18:13
Ort: Stockholm

Inläggav Johanna H » mån mar 03, 2008 00:10

Jag har gått igenom den där tiden för en tio år sen... jag minns inte att det var så jobbigt varje dag, däremot var det jobbigt för barnen när JAG mådde dåligt pga ett taskigt förhållande jag hade då.... barnen kände att jag var trött, stressad och ledsen! och om en förälder mår dåligt då vacklar hela barnens tillvaro eftersom dem är utlämnade åt oss. Det är ju normalt beteende så som det verkar när man läser men nyansen i hur du mår framkommer inte lika väl.. är det så att du mår dåligt av annan orsak så kan det mycket väl vara så att lillflickan reagerar "besvärligt" pga att hon känner av din oro och kan och har inget annat sätt hantera sin oro förutom att "bråka"... hoppas du förstår? annars kan det ju också vara så att hon är i en frigörelseperiod och bara är en bestämd liten dam och då är det ju bara en bra egenskap.... och som du kanske får acceptera... vad säger barnens pappa? KRAM Johanna....
Johanna H
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 2298
Blev medlem: sön mar 04, 2007 13:39
Ort: Håbo

Inläggav fumlan » mån mar 03, 2008 09:31

Oj, vilka dagar du har! :(

Skulle det rent praktiskt fungera att äta middag innan läxläsningen? För det kommer jag ihåg från skoltiden, att om man är hungrig är det väldigt svårt att koncentrera sig.

Sedan tänkte jag på Linnea, får hon tillräckligt med uppmärksamhet av tex sin pappa? Hon är ju trots allt inte elak mot dig, som bonusmamma menar jag, eller? Det låter mer som att hon kräver uppmärksamhet. Hur är hon om ni gör något som HON tycker är roligt? Är allt lika besvärligt då? Har hon alltid varit sån eller är det något som startat ganska nyligen?

Jag griper verkligen efter halmstrån här, för jag har egentligen ingen aning. Men det är ju kanske ibland lättare att få nyckelfrågor från utomstående, för när man är mitti det jobbiga, så går man tillslut som i en bubbla. Och ni har säkert redan betat av dessa frågor själva, men det var det jag kunde komma på. :)

Lycka till! Kram
Bild

Bild
Användarvisningsbild
fumlan
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 2823
Blev medlem: tor aug 03, 2006 22:00
Ort: Lilla Edet

Inläggav HelenaS » mån mar 03, 2008 09:46

Hur ser relationen mellan Linnea och hennes pappa ut? Jag förstod inte riktigt om hon bara är sådär trotsig mot dig eller även mot honom?

Bor hon hos er på heltid?

Jag tror det kan vara en kombination av vanlig trots, hon är i en ålder då hon vill vara mycket större än hon är, så jag tror att det är många 7-åringar som beter sig likadant. Min son, som nyligen har fyllt 7, är inte fullt sådär "bråkig", men han är väldigt känslig och tar ofta på sig hela världens bekymmer. Om jag är trött en dag förutsätter han att det är hans fel osv.

Kan det vara så att hon känner sig lite utanför, om hon bor växelvis hos er och hos sin mamma? Fast det kanske din dotter också gör? Bor de hos er lika mycket?

Nu vet jag inte hur ni brukar göra, men får hon total uppmärksamhet av er ibland, och då menar jag positiv uppmärksamhet? Gör hon något bara tillsammans med pappa eller gör ni allting tillsammans? Min stora pojke är ju bonus-son till min man, och vi är jättenoga med att både jag och min man gör saker själva tillsammans med Jesper. Ibland åker jag och Jesper till badhuset (som han älskar), andra gånger går Jesper och min man på bio tillsammans.

Vad gäller läxläsningen, kan ni förlägga den lite senare på kvällen istället? Jag kan förstå att hon är trött om hon har varit i skola och på fritids hela dagen, och att hon inte har energi till att sätta sig med läxorna direkt när hon kommer hem. Du skriver att läxläsningen tar 2 timmar, men om ni istället äter middag och hon får koppla av framför Bolibompa, kan ni kanske sätta er med läxorna vid 19-tiden? Eller kan hon få ett litet mellanmål direkt när ni kommer hem, och så kan ni sitta med läxorna en kort stund före maten och ta resten senare på kvällen? Det kan ju vara så att det går fortare med läxorna om hon har mat i magen och har fått koppla av lite?

Ni får nog försöka testa er fram till den lösning som passar er bäst. Men jag vet hur det är - när man är så där slut och less och inte har någon energi, då är det jättesvårt att se alternativen..

Stort lycka till!!
Bild

Bild
Användarvisningsbild
HelenaS
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 999
Blev medlem: tis mar 06, 2007 20:51
Ort: Botkyrka

Inläggav HelenaS » mån mar 03, 2008 09:50

Jag tänkte på en annan sak... Hur är relationen mellan er och Linneas mamma? Kan ni prata med henne och höra om Linnea beter sig likadant när hon är hos henne?
Bild

Bild
Användarvisningsbild
HelenaS
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 999
Blev medlem: tis mar 06, 2007 20:51
Ort: Botkyrka

Inläggav sprallos » mån mar 03, 2008 11:21

Jag har inga egna erfarenheter av detta på hemmaplan, men råkar ju ut för trots i alla dess härliga former på dagis (jobbet). Nu är ju det inte alls på samma sätt, jag tror att man klarar av att vara hårdare + mer konsekvent med andras barn än med egna.
Men det jag märkt är att om man tar några tunga dagar då man är sådär svinigt konsekvent och följer upp alla saker så blir det bättre.
Hon testar dig big-time, för är man 7 år vet man att klackskor inte är så lämmpligt, hon gör det för att få igång dig och se vad som kommer hända.

Sen är det sååå svårt att ge bra råd via dator, man har inte hela bilden. Hon kanske bara går genom en sorts fas nu och då kan det vara bättre att bara rida ut stormen. Men inte ge med sig för den skull, men kanske inte sätta hårt mot hårt varje gång.
Hoppas det löser sig
sprallos
 

Inläggav snufflan » mån mar 03, 2008 11:51

HU! hej jag har oxå en dotter på sju år, men hennes trots började när hon var i slutet av 6års åldern och tog slut i början av 7års åldern...
Men inte i det stora format som Linnea har!!!
Jag tror det kan påverka att hon faktiskt har en syster på 10år!

Berätta för henne om åldersskillnader och sen är jag inne på sprallos spår
även fast det är svårt att vara hård mot sitt eget barn så MÅSTE man..
Jag är stenhård mot Ida när hon sätter den sidan till, hon vill oxå ha sommarklänningar och dyl på sej fast det snöar...

Jag har löst klädproblemet genom att lägga fram kläderna redan på kvällen för att slippa tjafset på morgonen.
Håll ut och var konsekvent ALLTID så ska du se att det snart är över.

Styrkekramar från mej :D
Bild
Användarvisningsbild
snufflan
Har vimedbarn.se som startsida
Har vimedbarn.se som startsida
 
Inlägg: 89
Blev medlem: sön feb 10, 2008 21:29
Ort: Norrtälje

Inläggav ToToRo » mån mar 03, 2008 12:00

Känner väl inte igen mig ifrån min egen son då han knappast har en vilja än :) men jobbat påde på förskola o på behandlingshem. Ja skulle i så fall se rakt på vilken konsekvens hennes beteende för med sig och i såfall använda dels utsläckning och sätta in ev ett teckenekonomi :) (belöna det positiva). men ja vet att det e svårt o va behandlare i sitt eget hem :)

Min mamma har berättat om mig när ja va lite o ja va tokenvis. På vintern vägrade ja ha mina kläder på mig och satte hon på mig så klädde ja av mig. (detta va dagisåldern) det slutade med att hon lät mig gå i strumpbyxor i fryskalla vintern tills ja själv erkännde att det va kallt. Min sambos mor gjorde en lika dant med min sambo som oxå va tokenvis (snyft... undra vilken unge vi kommer få:() Han vägrade ha stövlar på sig när det regna och det slutade med att han fickk gå utan, bli blöt o kall....

men alla barn kräver ju olika tekninker.. gäller bara o hitta det som just passar dina barn.
Användarvisningsbild
ToToRo
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 3460
Blev medlem: tor mar 22, 2007 13:21
Ort: Uppsala

Inläggav HelenaS » mån mar 03, 2008 17:42

ToToRo skrev:Känner väl inte igen mig ifrån min egen son då han knappast har en vilja än :) men jobbat påde på förskola o på behandlingshem. Ja skulle i så fall se rakt på vilken konsekvens hennes beteende för med sig och i såfall använda dels utsläckning och sätta in ev ett teckenekonomi :) (belöna det positiva). men ja vet att det e svårt o va behandlare i sitt eget hem :)

Min mamma har berättat om mig när ja va lite o ja va tokenvis. På vintern vägrade ja ha mina kläder på mig och satte hon på mig så klädde ja av mig. (detta va dagisåldern) det slutade med att hon lät mig gå i strumpbyxor i fryskalla vintern tills ja själv erkännde att det va kallt. Min sambos mor gjorde en lika dant med min sambo som oxå va tokenvis (snyft... undra vilken unge vi kommer få:() Han vägrade ha stövlar på sig när det regna och det slutade med att han fickk gå utan, bli blöt o kall....

men alla barn kräver ju olika tekninker.. gäller bara o hitta det som just passar dina barn.


Jag vet inte riktigt vad du menar med "utsläckning" och "teckenekonomi", men om jag förstår dig rätt så menar du att det är viktigt med beröm..?

Det tror jag också är superviktigt!! Det är så lätt att man fastnar i gnat-och-tjat-fällan, det blir en ond cirkel av allt tjat och bråk och till slut är allt man säger till varann negativt laddat. Var noga med att berömma båda barnen supermycket när de gör något som är bra så att de får positiv bekräftelse och kan känna att de duger och är älskade, även om ni är inne i en stökig period just nu.
Bild

Bild
Användarvisningsbild
HelenaS
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 999
Blev medlem: tis mar 06, 2007 20:51
Ort: Botkyrka

Inläggav grodan » mån mar 03, 2008 18:05

Annars brukar ett ganska klassiskt råd vara att ta bara 3 bråk om dagen med dina barn! Du orkar inte flera fajter än så och det måste finnas plats o tid för annat i ett hem, även våra barn behöver ju få avreagera sig på allt som sker utanför hemmet.
Jag har en bonusdotter som är tre år och i värsta trotsperioden...
Ofta när hon kommer från sin mamma så har hon ett par dagar då hon är upp o ner, en super trött tjej som inte kan vill el orkar någonting, vredesutbrott och testing..
Första kvällen, äter o sover vi.
Andra dagen äter, sover och myser vi.
tredje dagen börjar vi påminna om regler och visa vart skåpet ska stå, nu får hon "hantera" sina konflikter alltså be om ursäkt och städa upp om det har sket en olycka.
<dag fyra brukar vi ha fått tillbaka våran goa glada lilla tjej...
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1m.lilypie.com/WRdtp1.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>
grodan
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 1304
Blev medlem: mån dec 17, 2007 22:51
Ort: Nacka

Inläggav MammaTillRasmus » mån mar 03, 2008 18:16

Jag har en pojke som är 9 år och en som blir 8 år. Det är ingen dans här hemma på rosor varken morgon och kväll. Jag låter mina barn typ fixa skolväskan och gympa påsen dagen innan så den är färdig, det minskar det lilla bråket mycket. Mina pojkar får ta fram kläder på kvällen som dem väljer att ha dagen efter, ibland får man ju ändra plagg efter vädret tuvärr. Min ena grabb är svår som sjutton med jacka och mössa och skor osv. Men det gäller att vara hård och stå för vad man säger. Ge dem ett alternativ. men stå alltid för vad du säger och ge inte med dig. Min 9 åring tex, skulle ha nya skor nu i helgen. Väl vi skulle prova ut skorna så skulle han inte ha dem, vi sade du skall ha dem och det punkt slut, för dema ndra är i sönder. Min son säger: ja, då använder jag mina vinterskor med en snuttig attityd. Min man sade: du skalla använda dessa skorna och inget annat så nu är det slut disskuterat. Ungen blev skit sur i affären och jag bad honom gå ut ur affären. Det gjorde han oxså. Sen när vi kom till nästa affär, rymde ungen. Jag letade genom hela affären vi var i och frågade om han hade frågat efter toanyckel. Nää ingen hade sett honom. Sen går jag tillbka för att berätta att jag inte hittar honom. Gissa vem som står och gömmer sig bakom varorvagnarna. Gjodo min son. Jag låtsades som jag inte såg honom och lika så min man. Då kom han på att det var inget roligt, för vi sprang inte och letade upp honom, så han kom själv mant fram till oss. Tystlåten! Mina pojkar vill gärna inte lyssna på vad jag säger i första taget och är väldigt uppkäftiga och jag står hela tiden för vad jag säger. Tillsist lägger dem av. Läxan gör mina efterskolan när dem har kopplat av ca 1 timme. Så det där med uppmärksamhet är jätteviktig att ge även om man är i en jobbig period och jag har tagit hjälp av bup för att lösa dem svåra knutarna. ditt bonusbarn är hon likadan mot sin pappa som mot dig.
BildBildBildBild

Bild
BildBildBildBildBildBild
MammaTillRasmus
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 1135
Blev medlem: lör jul 15, 2006 13:08

Inläggav ToToRo » mån mar 03, 2008 20:17

de ja mena va att man kan genom en teckenekonomi "muta" fram de beteende som vi vill se. tex att hon ska klara morgonen själv. gå upp äta fgrikost o då får ett tecken tex klistermärke. dessa klistermärken kan hon sedan byta in mot tex ngt hon vill ha/göra.. med utsläckning menas att man ignorerar felaktiga eller oönskade beteenden.... sorry e så van me snacket att ja glömmer förklara
Användarvisningsbild
ToToRo
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 3460
Blev medlem: tor mar 22, 2007 13:21
Ort: Uppsala



Återgå till Barns hälsa & utveckling