Banner Forum Image

Bilbarnstol eller inte på tågresa?

Här kan alla ressugna ge tips och råd inför barnsemestern

Bilbarnstol eller inte på tågresa?

Inläggav Fluffis » tis okt 14, 2008 12:16

På måndag ska jag och Tim ut och åka tåg för första gången. Spännande och nervöst.
Resan tar 3 timmar och jag är väldigt kluven om jag ska ta med mig babyskyddet. Nackdel är ju givetvis att det blir ännu mer att bära på men fördelen är ju att han kan sitta i den på sin plats. Han är ju liten än så han kan inte sitta själv och ligga ner är ingen höjdare. Någon med erfarenhet, tips om hur jag bör göra?
Användarvisningsbild
Fluffis
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 815
Blev medlem: lör aug 09, 2008 17:29
Ort: Gävle

Re: Bilbarnstol eller inte på tågresa?

Inläggav nita » tis okt 14, 2008 13:14

Det är hur skönt som helst att ha babyskyddet så dom kan sitta i själv! För det är väldigt jobbigt att sitta och hålla i dom länge.

Annars kanske du har liggdelen från vagnen som du kan ha bredvid dig så slipper du släpa på babyskyddet ? Det funkar, kanske blir lite mindre plats bredvid dig men det gör ju inget. 3 timmar är inte så farligt långt.
BildBild
Kolla in min blogg! = http://mrsanita.blogg.se
Användarvisningsbild
nita
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 944
Blev medlem: fre nov 02, 2007 13:30
Ort: Göteborg

Re: Bilbarnstol eller inte på tågresa?

Inläggav Lindis_86 » tis okt 14, 2008 13:24

gäller de 3 timmar bara så skulle jag nog skippa babyskyddet och ha bebisen i knäet! Tycker de är så bökigt att bära med sej bilbarnstolen! Bebisen kan ju sitta i ditt knä med ryggen lutad mot din mage...det är ju inte alls tungt! :) hoppas ni kommer på hur ni ska göra! Lycka till!
Bild
Lindis_86
vimedbarn.se skribent
vimedbarn.se skribent
 
Inlägg: 31
Blev medlem: lör sep 06, 2008 17:12

Re: Bilbarnstol eller inte på tågresa?

Inläggav Liina » tis okt 14, 2008 14:06

jag hade inte tagit med babyskyddet. Möjligtvis bärselen, eller liggdelen till vagnen som Nita sa. Babyskyddet är ju döden att bära på. Hade varit skillnad om du skulle stå upp, då hade nog babyskyddet varit skönt, men ska du sitta så är det ju lätt att hålla bebisen.
Bild

Http://www.linita.blogg.se
Liina
Alltid online
Alltid online
 
Inlägg: 2330
Blev medlem: mån jul 14, 2008 00:00
Ort: Göteborg



Återgå till Resa med barn